Hürriyet ve Sabah’ın
“vahşeti anlatan asker”i aynı!

 

Aralarında Radikal ve Yeni Binyıl’ın da bulunduğu bazı gazeteler, “cezaevi operasyonları sırasında kendi kendilerini yakan” tutuklu ve mahkûmlarla ilgili soru işaretlerine dikkat çekti. Aynı gün televizyonlar, Türkiye Barolar Birliği’nin bu kuşkularla ilgili olarak Adalet Bakanlığı’na başvurduğunu ve daha geniş açıklama istediğini duyurdu.

İşte tam böyle bir günde iki büyük gazetemiz “çok özel” bir haberle çıktı. Hürriyet’e göre, Bayrampaşa operasyonuna katılan bir asker Hürriyet’e konuşmuş ve içerdekilerin kendi kendilerini yaktığını gözleriyle gördüğünü açıklamıştı.

Aynı tarihli (21 Aralık) Sabah’ta da şu haberi okuduk: “Vahşeti tanık asker anlattı: Örgütçüler tiner döktü, ateşe verdi.”

İki haberi ayrıntısıyla okuyunca, iki gazetenin askerinin aynı asker olduğu açık bir biçimde çıkıyor ortaya. Bu tuhaf durumla ilgili sorulara geçmeden önce, “asker”in iki gazetedeki ifadelerini aktaralım…

Hürriyet:

“C Blok’a girip, teslim olmaları için anons yaptık. PKK’lılar teslim oldu. Diğerleri direndi. Operasyon başladı. Teröristlerin bulunduğu bölümde bombalar patlıyor, otomatik silah ve tabancalarla ateş ediliyordu.

“Örgüt liderleri, bize saldırmaları için militanlara talimat yağdırıyorlardı. Bizi en çok dehşete düşüren, örgüt liderlerinin, militanların üzerine benzin dökerek bizzat kibriti çakmasıydı.

“Alev alev yanan militanlara uzaktık, müdahale edemedik. DHKP-C’nin Cezaevi Askeri Kanat Sorumlusu Ercan Kartal ve siyasi kanat sorumlusu Şükrü Özpolat’ı bir koğuşta kıstırdık, hemen ellerini kaldırıp teslim oldular.”

Sabah:

“Önce C Blok’una girip ‘Teslim ol’ çağrısı yaptık. PKK’lılar gelip teslim oldu. Diğerleri ise direndi. Otomatik silah ve tabancalarla ateş açtılar.

“Örgüt liderleri sürekli talimat veriyordu. Bir ara dehşetten donup kaldık. Örgüt elebaşıları, militanların üzerine tiner döküp kibrit çakıyordu. Alev alev yanan militanları üzerimize gönderiyorlardı. Sonunda DHKP-C’nin liderleri Ercan Kartal ile Şadi Özpolat’ı bir koğuşta sıkıştırdık. Hemen teslim oldular.”

Notlar, sorular…

  • Hürriyet ve Sabah gazetesi muhabirleri, haberlerinin kaynağı olarak gösterdikleri askerle birlikte mi görüştüler?
  • Eğer öyleyse, aradaki küçük ifade farklarını nasıl açıklayacağız? Hem zaten Sabah’ın haberinde Hürriyet’te gördüğümüz “bize konuştu” gibi bir kayda rastlamıyoruz.
  • Geriye tek bir ihtimal kalıyor: Her iki gazete de “asker”i değil ama, “askerin ilettiği metni” gördüler, küçük değişikliklerle yayımladılar.

Aklımıza başka bir ihtimal gelmiyor. (21 Aralık 2000)