Var mı öyle okuru yarı yolda bırakmak?
Söyleyin, peki sonra neler oldu?

Medyakronik’te yer alan “Son ‘irtica operasyonu’ nerede yapıldı?” başlıklı yazıya göz atabildiyseniz zaten epeyce aydınlanmış sayılırsınız. Jandarma’nın Çatalca’da bir evi basarak “irticai faaliyet halinde” yakalayıp gözaltına aldığı, 14’ü 18 yaşından küçük 37 kişi özellikle üç çok satan gazete için fena bir haber olmamıştı. Medyakronik’te yayımladığımız yazıda Sabah, Hürriyet ve Milliyet’in olayı haberleştirme tarzları gözden geçirilmiş, olayın gerçekleştiği yer ve zaman konusunda verilen farklı bilgiler sergilenmişti. Baskın en fazla Sabah’ın ilgisini çekmiş görünüyordu. “İrtica dağa çıktı”, “perili ev”, “Evde yapılan aramalarda çok sayıda yasak yayın bulundu” (bir gazetenin “yasak yayın” klişesini kullanması ne talihsizlik!) gibi başlık ve ifadeler bu gazetedeki yaratıcı akılların ürünüydü.

Peki sonra neler oldu? Yani bu “baskın” sonrası gözaltına alınan 37 kişi ertesi gün savcılığa , sonra da aralarından bir bölümü DGM’ye sevkedilince neler oldu? Var mı öyle okuru yarı yolda bırakmak? “İyi” gazeteciliğe sığar mı bu?

Demek ki sığıyor… Başta Sabah olmak üzere çok satan üç gazetede olayın gelişimiyle ilgili olarak tek bir cümle bile yok. Bu “34 irticacı” ne oldular, başlarına neler geldi, kaçı tutuklandı kaçı salıverildi? “Perili ev”in perilerinden ne haber? “Dağa çıkan irtica”nın ovadaki durumu nedir? Evde yapılan aramada bulunan “çok sayıda yasak yayın”ın akıbeti belli mi? Gazetelerimizin cevaplaması gereken böyle bir sürü soru…

Bu soruların cevabı tabii ki var… Ama başka bazı gazetelerde. İşte Milli Gazete’nin haberi: “Mini irtica bombası yine fos çıktı”. Yani özetle, gözaltına alınan 37 kişiyi sorgulayan DGM Nöbetçi Savcısı, önce yaşları 18’den küçük olan 14 kişiyi, sonra da 21 kişiyi serbest bıraktıktan sonra aralarında çiftlik sahibinin de bulunduğu 3 kişiyi “Görevsizlik kararı” ile Çatalca Cumhuriyet Savcılığı’na göndermiş. Çatalca’ya getirilen bu kişiler de burada serbest bırakılmışlar.

Yani tam bir “peri masalı” haberciliği! (24 Ağustos 2000)