Hürriyet’ten DHKP-C haberine Hizbullah sosu

Haber 22 Ağustos’ta Milliyet, Star, Yeni Şafak, Zaman ve Akşam gazetelerinde yer aldı. Gazetelerde yer alan bütün bilgilerin en küçük ayrıntısına kadar aynı olmasından da anlaşılabileceği gibi, haber, operasyonu gerçekleştiren polisin yaptığı açıklamaya dayanıyordu.

Haberlere göre, Sabancı Center cinayetlerinin faillerinden Fehriye Erdal’ın Belçika’da şartlı salıverilmesinin ardından, örgütü DHKP-C bir dizi eylem kararı almış ve harekete geçmişti. Bu çerçevede düşünülen ve MİT’in istihbar ettiği ilk eyleme göre, Suudi Arabistan’da çalışan örgüt elemanı Günay Arslan Suriye’ye geçmiş, oradan temin ettiği dinamitleri ve el bombalarını lüks bir Mercedes’e yerleştirerek Türkiye’ye sokmuştu. Ne var ki Mercedes, Boğaz Köprüsü girişinde durdurulmuş ve Günay Arslan gözaltına alınmıştı. Mercedes’ten 60 kilogram TNT, 300 TNT kalıbı, 30 el bombası çıkmıştı.

Hürriyet, haberi üç gün gecikmeyle, 25 Ağustos’ta manşetten verdi. Hürriyet dışında gazete okumayanlar sanki taze bir haber okumuş gibi hissettiler kendilerini; çünkü gazetenin haberinde zaman belirtilmiyordu ve “Fehriye’nin örgütünün, içinde 30 katlı bir binayı havaya uçuracak kadar patlayıcı olan Mercedes’i” sanki “dün” yakalatmış gibi bir sonuç çıkıyordu.

Oysa haberin yeni olan kısmı, dört gün önce gözaltına alınan Günay Arslan’ın sevk edildiği mahkemede tutuklanmasıydı; öbür gazeteler zaten haberi bu yönüyle takip etmişti.

Haberle ilgili olarak üzerinde durmak istediğimiz nokta, Hürriyet’in bu küçük kurnazlığı değil. Gazetenin haberinde olan ve başka hiçbir gazetede olmayan bir “bilgi”nin kaynağını merak ediyoruz…

Hürriyet, DHKP-C’nin bu eylemde Hizbullah’la işbirliği yaptığını yazıyor. Haberde, bu işbirliği şu ifadelerle dile getiriliyor:

“DHKP-C’nin Suriye’deki Hizbullah militanları ile işbirliği yaparak soktuğu 300 TNT kalıbı ile patlayıcılar, müthiş bir operasyonla hemen ele geçirildi. (…) DHKP-C kuryesi Günay Arslan’ın üzerinden, Hizbullah militanlarının vazgeçemediği silah olan ‘Takarof’ çıktı.”

“Hizbullah” bilgisi ne 22 Ağustos tarihli gazetelerde var, ne de Günay Arslan’ın tutuklanmasından sonra “İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden yapılan ve operasyonun gelişimiyle ilgili bilgi verilen açıklama”yı duyuran 25 Ağustos tarihli Sabah, Milliyet gibi gazetelerde…

Soru şu: Polis açıklamasında DHKP-C ile Hizbullah işbirliği varsa, öbür gazeteler neden yer vermedi bu bilgiye? Eğer yoksa Hürriyet’in kaynağı ne?

Mevcut tablodan çıkan en kuvvetli ihtimali söylemek zorundayız: Hürriyet, “irtica yükseliyor” gündemine masa başından küçük bir katkı yapmak istemiştir ve “Takarof olayı”nı DHKP-C / Hizbullah işbirliği için yeterli kanıt saymıştır. (25 Ağustos 2000)