“Bülbülü bırak, nağmeye bak!”

“Konuşup her şeyi anlatanlar”ın sonu bir türlü gelmiyor. Daha önce “her şeyi anlatan”lar unutuluyor, yerlerine yenileri geliyor. Ve tabii bütün faili meçhuller her defasında “böylece tamamen aydınlanıyor.” Ferai Tınç’ın "Acem Bülbülü" manşetli Hürriyet’te yer alan “İran garabeti” başlıklı köşe yazısında dediği gibi: “İran ile ilgili ortaya atılan iddialar hiçbir yere varmadan buharlaşıyor.”

Hürriyet’in bu kesin manşetinin altında MİT’in kuşkuları dile getiriliyor: “MİT, İranlı istihbaratçı Ahmet Behbahani’yi yaklaşık 20 gün boyunca sorguladı ama anlattıklarını ‘abartılı’ ve ‘yanlış’ buldu."

Ferai Tınç, yazısında yakınıyor: “Neden bunca kıyamet koptu? Eğer dişe dokunur bir kanıt hâlâ bulunamadıysa neden bu durum açıklanmıyor? Biraz deşmeye kalkınca da herkes sorumluluğu medyanın kucağına bırakıyor. ‘Siz büyüttünüz. İran bağlantısını siz öne çıkardınız’ deniyor.”

Eğri oturup doğru konuşalım: MİT’in dahi bu yönde açıklamada bulunduğu bir konuda bu denli kesin bir ifade kullanılırsa, medya da hak etmiyor mu böyle bir eleştiriyi?

Ama bugünkü meselemiz bu değil. Bugün, şu saptamayı yapmakla yetiniyoruz: Demek ki bugüne kadar basında çıkan Umut Operasyonu haberleri bu kişinin verdiği bilgileri kapsamıyor. Çünkü, hatırlayın: Operasyon, Yusuf Karakuş’un Hizbullah’a gönderdiği ve Uğur Mumcu cinayetine kendisinin de karıştığını kanıtlayan bir disketin çözülmesiyle başlatılmıştı.

Bu kadar. Bir de Ferai Tınç’ın sorduğu çok haklı soruları Medyakronik okurları da not etsin diye, onun yazısına link veriyoruz:

http://www.hurriyetim.com.tr/
hur/turk/00/06/05/yazarlar/32yaz.htm
(5 Haziran 2000)