Nüfus, nüfuz ve evet… “nüfüs”

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın 15 Mayıs’ta dile getirdiği “nüfus casusluğu” kavramı, ertesi gün Hürriyet dışındaki gazetelere “nüfuz ticareti” şeklinde yansımış ve “başka bir ülkede etki sağlamaya yönelik casusluk faaliyeti” biçiminde yorumlanmıştı. (Ayrıntı için:16 Mayıs tarihli Medyakronik, “Tek harfin önemi.”)

Bugünkü (17 Mayıs) bazı gazeteler, kavramın doğru biçimini verdiler okurlarına ve ne manaya geldiğini anlatmaya çalıştılar okurlarına. Sonuç: Şimdi işler çok daha karışık. İşte bazı örnekler:

Radikal: “Hastalıklı unsurların tasfiyesi”
Gazete, haber sayfalarında değerlendirdi kavramı. Şöyle:

“İçişleri Bakanı Tantan’ın, ‘sabrederseniz, nüfuz casusluğu yapanları yakından tanıyabilirsiniz’ demesi, Umut Operasyonu’nun sadece ‘zanlıları yakalamayı’ değil, Emniyet’e bulaşmış hastalıkları ve bu hastalığı taşıyan unsurların tasfiyesini amaçladığını da gösteriyor.”

Can Ataklı (Sabah): “Bir milyon İranlı nüfus”
Önce hiçbir şey anlaşılmayan bir giriş: “İçişleri Bakanımız önceki gün gazetecilere ‘Nüfus casusluğu yapıldı’ dedi. Bazı gazeteler bunu ‘nüfus casusluğu’ şeklinde yazdı. Oysa Tantan uyarmış, ‘nüfüs demiyorum, dikkat edin nüfus diyorum’diye.” (Aynen böyle…)

Ataklı, bu girizgâhın ardından, “peki ne anlama geliyor bu ifade?” diye soruyor. Can Ataklı’ya göre, İstanbul’da İran’dan kaçmış bir milyonun üstünde İranlı nüfus vardı. Tantan, “galiba” işte bu nüfusun içine İran tarafından sokulan casusları anlatmak istiyordu.

Sabah: Türkiye’ye giren turistler
“Ne bu nüfus casusluğu allah aşkına?” faslından en iddialı açıklama Sabah gazetesinden geldi. Sabah, kocaman bir patlangaç içine yerleştirdiği “İşte nüfus casusluğu” başlığının altına, "araştırmacı-yazar Aytunç Altındal"ın şu açıklamasını girmiş: “Bir ülkeye turist olarak girilir. Ancak, turistik gezi yerine o ülkede insan kaynakları ve istihbarat çalışmaları yapılır. Nüfus casusları, yolda tanıştıkları ayakkabı boyacısından, sokakta şerbet satan kimselere kadar herkesle ilişkiye girerler…”

Yeni Binyıl’ın katkısı: “Nüfus alanı…”
Yeni Binyıl, “nüfus casusu”nu açıklamıyor, Tantan’ın bu kez de “nüfus alanı” diye bir kavram ortaya attığını söyleyerek kafaları daha da bulandırıyor. Yeni Binyıl’a göre, Tantan şöyle demişti: “Nüfus alanı kullananlar var. Bu çok yeni ama çok önemli.”

Enis Berberoğlu (Hürriyet): Bazı bakanlar, bürokratlar
Hürriyet’ten Enis Berberoğlu, gazetesinin bir gün önceki sayısında yayımlanan ve 16 Mayıs tarihli Medyakronik’te de yer verilen açıklamaya itibar etmeyerek kendi yorumunu getiriyor. Berberoğlu, Refahyol hükümetinde Başbakanlık yapan Necmettin Erbakan’ın İran ziyaretinde, “İran’ın bu işlere karıştığına inanmadığı” yolundaki sözlerini hatırlatıyor. Berberoğlu, “Ben sayın bakanı nâçizane böyle anladım” dedikten sonra şöyle yazıyor: “Emniyet yönetimi ve hatta belki de bizzat sayın bakanın koltuğuna oturan bazı hazretler, İslamî etiketli terörle aynı zihniyeti paylaşırken katillerin yakalanması zaten mümkün değildi.”

Son dakika
Başbakan Ecevit, bugün (17 Mayıs) düzenlediği basın toplantısında, kendisine sorulan bir soru üzerine, “Nüfus casusluğunun ne olduğunu Sayın Tantan’a sorma fırsatım olmadı, o nedenle sorunuza cevap veremeyeceğim” dedi.