Önce karıştır, sonra ayıklat…

Akşam’cılar çok kızmış: Hadi, diyorlar, “ayıklayın pirincin taşını.”

Pirinç, İran’la Türkiye arasındaki ilişkiler; taş da Uğur Mumcu cinayeti soruşturmasına paralel olarak devletin her düzeyinde İran'ı hedef gösteren açıklamalar...

Şöyle devam ediyor Akşam’ın bugünkü manşet haberi: “”Faili meçhullerin ardından İran çıktı haberlerinin arkasını getiremedik. UMUT operasyonu ile birlikte Ecevit, Kıvrıkoğlu ve Tantan Tahran’a sert çıktı. Ecevit’in ‘İran rejim ihracından vazgeçsin’ sözleri ilişkileri kopma noktasına getirdi. Ancak iddialar ortada kaldı. (…) Dışişleri Bakanı İsmail Cem, yakalanan İranlılar’ın Mumcu cinayeti ile ilgisinin olmadığını söyledi. (…) DGM Başsavcısı Volkan da, cinayetlerin ardında dış güçlerin bulunmadığını söyledi.”

Buraya kadar her şey iyi. Problem şurada ki, Akşam’ın kime kızdığı anlaşılamıyor. Pirincin taşını ayıklaması gerekenler kimler? Haberde isimleri açıkça zikredilenler dışında ima yoluyla medyanın suçlandığını da anlıyoruz. Keza manşetteki “ayıklayın” sözcüğü de, sorumlu tutulan ve pirincin taşını ayıklamaya davet edilen kişi ve kurumlar arasında Akşam’ın yer almadığını ima ediyor bize.

Doğrusu, gazetenin manşetini görünce tedirgin olduk biraz. Acaba Akşam, iki haftadır basında sürdürülen İran karşıtı kampanyanın dışında kalmıştı da, Medyakronik, “kuşku duyun, gaza gelmeyin, sakin olun” uyarıları çerçevesinde Akşam’ı tenzih etmeyerek ayıp mı etmişti?

Kendimizi özür dilemeye hazırlayarak, gazetenin eski sayılarını açtık önümüze… İşte Akşam gazetesinin “İran haberleri” performansı:

7 Mayıs: Katiller yakalandı… Bombalı saldırı sonucu öldürülen gazeteci Uğur Mumcu’nun katilleri yakalandı. İran yanlısı Selam Örgütü’nün altı militanından ikisi Mumcu’yu öldürdüklerini itiraf etti.

11 Mayıs: Teşhis ettiler… Uğur Mumcu suikasti zanlılarından Yusuf Karakuş, Abdülhamit Çelik ve Mehmet Şahin, bombayı koyan İranlıların Muhsin Kalger Azad ile Muhammed Reza isimli diplomatlar olduğunu teşhis etti.

13 Mayıs: Ajanların peşindeyiz… Türkiye, Uğur Mumcu suikastine karışmakla suçlanan İranlı ajanları yakalamak için harekete geçti.

21 Mayıs: Yüzsüz molla… Faili meçhul cinayetlerdeki kanlı maskesi düşen İran, şirinlik muskası dağıtmaya başladı. Molla bize hoş görünmek için gazete ilanlarıyla Galatasaray’ın zafer sevincini kullanmaya kalktı. (25 Mayıs 2000)