Terörist anlatıyor, Sabah aktarıyor, biz şaşırıyoruz

Uğur mumcu suikastı operasyonu sürerken Muammer Aksoy, Bahriye Üçok ve Ahmet Taner Kışlalı suikastlerinin faillerinin de yakalandığının açıklanması, kamuoyunda yeni bir heyecan dalgası yarattı. Ne var ki, bu operasyon da tıpkı Uğur Mumcu suikastı operasyonu gibi çok sayıda çelişkiyle malûl.

Gazeteler, Uğur Mumcu’nun katillerinin bulunduğu açıklamasını izleyen ilk birkaç gün “katiller bulundu, her şey aydınlandı” biçiminde verdiler polis açıklamalarını. Bu tür manşetler daha sonra da sürdü ama, “çelişkiler de var” biçimindeki kısa toparlama haberler de ihmal edilmedi. Biri hariç: Sabah gazetesi kuşku uyandıran noktaları belirtmeme noktasında kararlı bir direnç gösterdi. 20 Mayıs Cumartesi gününden itibaren gazetelere yansımaya başlayan yeni gelişmeye bağlı büyük çelişmeyi de görmemeyi başardı bu gazete.

Muammer Aksoy, Bahriye Üçok ve Ahmet Taner Kışlalı suikastlerini gerçekleştirdiğini itiraf eden Ferhan Özmen ve Necdet Yüksel’in, Uğur Mumcu’nun arabasına bomba koyan kişilerin kendileri olduğunu açıklamalarıydı bu gelişme. Bu açıklama doğal olarak şu basit soruyu getiriyordu akla: Sabah gazetesi de dahil, bütün gazeteler iki hafta boyunca, Yusuf Karakuş ve Abdülhamit Çelik’in itirafları doğrultusunda arabaya bomba koyanların “üç İranlı” olduğunu yazmamış mıydı? Sabah hariç, öbür gazeteler bu yeni gelişmeyi, içinde taşıdığı çelişkiyi izale etmeye yönelik polis açıklamalarıyla birlikte verdi. Burada da rivayet muhtelifti gerçi; çoğu “aslında Uğur Mumcu’nun arabasına bombayı koyanlar Ferhan Özmen ve Necdet Yüksel’di ama, aralarında Farsça konuştukları için gözcüler Yusuf Karakuş ve Abdülhamit Çelik, onları İranlı sanmıştı” izahını benimserken, Radikal, “hiç konuşmadıkları için, İranlı sanmışlar” izahını benimsiyordu.

Sabah ise, iki hafta boyunca “Yusuf Karakuş ve Abdülhamit Çelik, gözcülük etti. üç İranlı bombayı koydu” yayınının ardından, 20 Mayıs Cumartesi günü şu haberi verdi:

“Dört aydının katili Özmen itiraf etti… Gözaltındaki Ferhan Özmen faili meçhul cinayetleri anlattı: Muammer Aksoy’u ensesinden ben vurdum. Mumcu’nun arabasına bombayı ben koydum. Bahriye Üçok’a bombalı paketi ben yolladım. Kışlalı bombasını ben hazırladım.”

Sabah, “Hani bombayı koyanlar İranlıydı? Bu Ferhan Özmen İranlı mı?” türünden basit ama çok ağır bir çelişkiyi dahi görmezden gelmeyi başarmıştı.

İşte Sabah’ın 7 Mayıs’tan bugüne (22 Mayıs) polis operasyonu haberleri:

7 Mayıs: Mumcu’nun katilleri İranlı… Polisin gözaltına aldığı dokuz kişiden Yusuf Karakuş, iki İranlı bombayı otomobile yerleştirirken, kendisinin gözcülük yaptığını söyledi.

9 Mayıs: Böyle öldürdük… Mumcu suikasti sanıklarından Yusuf Karakuş ve Abdülhamit Çelik olayı tüm ayrıntılarıyla anlattı: “Mumcu’nun evinin önünde buluştuk. İki İranlı arabaya bombayı yerleştirdi. Biz, polisi oyaladık.”

10 Mayıs: İşte İranlı katil… İtirafçı Karakuş, suikasta karışan Muhsin Azed’i fotoğraftan tanıdı: Üç İranlı bombacıdan biri oydu.

11 Mayıs: Evet, bunlar! Zanlılar Yusuf Karakuş ve Abdülhamit Çelik, İranlılarla buluşma noktasında yapılan tatbikatta yedi yıl önceki suikastı tüm ayrıntılarıyla anlattı. Zanlılar, savcının olay yerinde bilerek yaptığı üç yanlışı hemen fark etti. Böylece suikasta katıldıkları kesinleşti. Bu gelişme, “yine mi fos çıkacak?” tartışmasını bitirdi, TÜRKİYE RAHATLADI. (Büyük harfler Sabah’tan)

15 Mayıs: Kışlalı’nın dört katili de yakalandı… Gözaltına alınan Necdet Yüksel, bombayı Kışlalı’nın aracına kendisinin koyduğunu itiraf etti. Suikastı planlayan Ferhan Özmen de İstanbul’da yakalandı…

16 Mayıs: Gözaltına alınan Necdet Yüksel, Sincan’da tarlada bulunan cephaneliği kendisinin bıraktığını açıkladı…

17 Mayıs: Kışlalı cinayeti sanığı Ferhan Özmen, Bahriye Üçok’u öldüren kitap bombayı hazırladığını itiraf etti. Sincan’dan çıkan cephanelikte Aksoy’u vuran silah bulundu.

20 Mayıs: Dört aydının katili Özmen itiraf etti… Gözaltındaki Ferhan Özmen faili meçhul cinayetleri anlattı: Muammer Aksoy’u ensesinden ben vurdum. Mumcu’nun arabasına bombayı ben koydum. Bahriye Üçok’a bombalı paketi ben yolladım. Kışlalı bombasını ben hazırladım. Özmen, cinayet talimatlarının İran’dan geldiğini söyledi.