“İlk zanlılar artık dosyada yok”

Umut Operasyonu konusunda ortaya çıkan ve hafta sonu Radikal gazetesi tarafından manşetten duyurulan kuţkular, bugün Mehmet Güç’ün Yeni Binyıl’ın manşetinden yayımlanan özel haberiyle iyice derinleşti.

Mehmet Güç, Mumcu ve Aksoy suikastları sanıklarının savcılık dosyasına giren polis ifadelerini yayımladı bugün. Güç, olay tatbikatlarında “Uğur Mumcu’nun arabasına bombayı kendisinin koyduğunu”, “Muammer Aksoy’u kendisinin vurduğunu” söyleyen Ferhan Özmen’in bu defa tamamen farklı şeyler söylediğini belirtiyor haberinde. Güç’ün haberinin alt başlığı için seçtiği ifade de ilginç: “Mumcu ve Aksoy suikastları sanıklarının ifadelerinin, eleştiriler doğrultusunda değiştiği görülüyor.”

Mehmet Güç’ün, “sanıkların ifadelerindeki, basına açıklandığında eleştiriye uğrayan çelişkiler, savcılık dosyasındaki ifadelerde yok” diyerek saptadığı noktaları sırasıyla aktaralım:

1- Ferhan Özmen, Muammer Aksoy’u ensesinden iki kurşunla vurarak öldürdüğünü söylemiş, Aksoy’un oğlu ise babasının göğsünden ve şakağından vurulduğunu, bunun otopsi raporlarıyla da sabit olduğunu söylemişti. Savcılık dosyasına giren polis ifadesinde, Özmen, “Aksoy’a önden üç el ateş ettiğini” söylüyor.

2- Özmen, tatbikatta Aksoy’u vurduktan sonra “arabaya binip ayrıldığını” söylemiş, bu da ailenin itirazlarıyla karşılaşmıştı. Çünkü olayın görgü tanıkları vardı ve onlar, katilin yürüyerek kaçtığını söylemişti. Özmen’in yeni ifadesinde bu nokta “Aksoy’un yere düştüğünü gördükten sonra oradan ayrıldım” biçimine bürünüyor.

3- Mehmet Güç’ün sözleriyle: “İadelerde ayrıntıları değişen olaylardan biri de Mumcu suikastı. Polis açıklamasına göre Özmen ve Yüksel, Mumcu suikastını ilk operasyonda yakalanan Yusuf Karakuş ve Abdülhamit Çelik’le birlikte gerçekleştirdiklerini itiraf etmişlerdi. “İranlı suikastçı” karmaşasına da Özmen ve Yüksel’in çok iyi Farsça bilmeleri yol açmıştı bu ifadelere göre. Çelişkili yönleri nedeniyle eleştirilere yol açan bütün bu bilgiler Özmen ve Yüksel’in ifadelerinde yer alıyordu polise göre. Ancak her iki sanığın şimdi savcılık dosyasına giren polis ifadelerinde bu ayrıntılar yok.”

4- Gazeteci Örsan Kunter Öymen, Ferhan Özmen ve Necdet Yüksel’in, “Uğur Mumcu’nun arabasına bomba koyduklarını söyledikleri gece” o sokakta dolaştığını, ortalıkta müthiş bir sis olduğunu, zanlıların ifadelerinde bunun belirtilmemiş olmasını anlayamadığını yazdı. Gerisini Mehmet Güç’ün haberinden aktaralım: “Anlaşılan sanıklar da düşününce hatırlamışlardı bu önemli ayrıntıyı. Savcılık dosyasına giren ifadede artık bu bilgiler de var.” (29 Mayıs 2000)